
Długa i męcząca zima, suche powietrze, brak słońca, minusowe temperatury... To wszystko wpłynęło na Twoją skórę i to nie najlepiej. Na horyzoncie pierwsze wiosenne wyjścia, a dalej wakacje, mnóstwo słońca
i plaża. Początek maja to najlepszy czas, by się przygotować. Co zatem zrobić już teraz, by Twoja skóra latem była przygotowana na słońce?
Nie trzeba wiele. Nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy wolny wieczór i dostęp do łazienki.
KROK 1 - DIETA
Dieta jest najważniejsza. Tak! Ważniejsza nawet od kosmetyków. To co jesz (ale też to, czego nie jesz) ma ogromy wpływ na kondycję skóry, jej odżywienie i wygląd. Wszystkim planującym akcję „piękna i odżywiona skóra latem” proponujemy przede wszystkim ograniczenie tak zwanego jedzenia śmieciowego, czyli fast foodów, dań „instant”, słodyczy i alkoholu. Wszystkie te produkty często bogate są w konserwanty, polepszacze smaku i inne dodatki, które niekoniecznie lubią się z Twoją skórą. Ponadto, te grupy produktów zubażają skład Twojej mikroflory jelitowej, a wiemy już, że jej stan wpływa także na stan skóry. Oczywiście nie polecamy skrajności. Sami dobrze wiemy, że domowego serniczka, czy wina ze znajomymi, czasem po prostu nie można odmówić. I nie warto! Pamiętaj o balansie. Restrykcyjne diety są stresujące, a wiadomo – stres piękności szkodzi.
To, co w takim razie jeść? Pewnie suchą sałatę zapijaną wodą z cytryną? Na szczęście nie! Wystarczy postawić na różnorodną i zbilansowaną dietę. Pielęgnacja skóry latem, jesienią, wiosną i zimą, czyli zawsze, ale niezależnie od pory roku to przede wszystkim świeże warzywa i owoce – ze względu na ich dużą zawartość antyoksydantów. Antyoksydanty walczą z wolnymi rodnikami, które odpowiadają między innymi za starzenie się skóry. W Twojej diecie powinny znaleźć się także tłuste ryby, źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz orzechy, grube kasze i rośliny strączkowe. Warto zadbać też o poziom witaminy C (pietruszka, papryka), która jako bardzo, bardzo silny antyoksydant, rozświetli skórę, poprawi stan kruchych naczyń krwionośnych oraz wspomoże walkę z przebarwieniami. Nie zapominaj też o produktach bogatych w witaminę A (jaja, ryby morskie, dynia, marchew, szpinak, oleje roślinne) oraz witaminę E (oleje roślinne, awokado, kasze, orzechy szparagi), które spowalniają procesy starzenia się skóry. To pewnie dlatego witamina E uznawana jest za witaminę młodości.
Ale tak naprawdę to tylko szczególiki. Generalna zasada jest taka: dieta ma być zdrowa, kolorowa, różnorodna i zbilansowana. No i nie zapominaj o wodzie! Wiadomo – wszelkie kremy „nawilżające” nie pomogą, jeśli nie nawilżysz się od środka. Twoja skóra za to podziękuje. Także skóra wrażliwa.
KROK 2 – OCZYSZCZANIE NATURALNYMI KOSMETYKAMI
Zadbaliśmy już o wnętrze – pora zadbać o to co na wierzchu. Twoja skóra potrzebuje po zimie porządnego oczyszczenia. I tu wkraczamy do łazienki.
- Codzienna pielęgnacja – dlaczego naturalne mydła są najlepsze dla Twojej skóry pisaliśmy tu: >>Jakie jest pH mydła? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pH odpowiednim dla Twojej skóry<<
Warto o tym pamiętać. Codzienne oczyszczenie skóry jest szalenie istotne, ale mydło mydłu nierówne, dlatego wybieraj te, które oprócz funkcji myjącej, pełnią także funkcję nawilżającą. - Rytuał peelingowania skóry – nie można z nim przesadzać, dlatego wystarczy jeśli użyjesz peelingu 2-3 razy w tygodniu. To oczywiście zależy od typu skóry no i oczywiście rodzaju peelingu. Pamiętaj, że pielęgnacja skóry latem może wyglądać zupełnie inaczej, niż zimą. Może być tak, że zimą potrzebujesz bardziej ścierających peelingów, jak nasze Słodkie Cytrusy, a latem czy wiosną delikatniejszych, jak nasz Kokos z Wanilią i Bazylia z Porzeczką. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie peelingi Braci Mydlarzy oprócz tego, że ścierają, to też doskonale odżywiają skórę.
KROK 3 – NAWILŻENIE I ODŻYWIENIE SKÓRY LATEM I WIOSNĄ
Niezależnie od pory roku, skórę, którą poddaliśmy zabiegowi peelingowania trzeba odżywić, zabezpieczyć, utulić. Najlepiej zrobić to od razu. Polecamy peelingi olejowe, które są kosmetykami „dwa w jednym”. Za odżywienie odpowiadają wartościowe i nieprzypadkowo dobrane masła naturalne i oleje: olej z pestek malin, olej winogronowy, olej babassu, masło shea, masło waniliowe, mango i wiele wiele innych. Jeśli w składzie jest jeszcze witamina E, to mamy do czynienia z prawdziwą bombą witaminową. Jeśli dla Ciebie to nadal za mało, po peelingowaniu możesz nałożyć dodatkową warstwę olejku lub masła. Jakiego? Wybór należy do Ciebie. Przykładowo - skóra wrażliwa podziękuje za masło shea, które jest jak „opatrunek” na przesuszone, wymagające szczególnej uwagi partie.
KROK 4 – PAMIĘTAJ O FILTRACH
Pielęgnacja skóry latem nie może (!) obejść się bez tego punktu. Nadmierne eksponowanie skóry na promienie słoneczne bez zabezpieczenia w zasadzie zaprzepaści efekty naszych dotychczasowych starań pielęgnacyjnych i dietetycznych. Nie wspominając już o poważnych konsekwencjach zdrowotnych. Jaki filtr wybrać? Odpowiedź brzmi (jak to zazwyczaj bywa): „zależy”. Od miejsca, w którym jesteśmy, od pory roku czy czasu ekspozycji. W tej kwestii odsyłamy do ekspertów – dermatologów i kosmetologów.
Tylko tyle wystarczy, by przygotować skórę na lato na pierwsze poważne pocałunki słońca.