Sól epsom, inaczej sól gorzka, sól angielska, a bardziej specjalistycznie: siarczan magnezu. Surowiec coraz chętniej wykorzystywany w produkcji kosmetyków - ze względu na jego liczne właściwości. W tym tekście zwięźle tłumaczymy: jak stosować sól epsom do kąpieli (ale nie tylko do kąpieli!) i dlaczego w ogóle warto mieć w łazience produkty z siarczanem magnezu.
Sól epsom - co to takiego?
Sól epsom, inaczej sól angielska, gorzka lub po prostu siarczan magnezu (siedmiowodny). To połączenie dwóch niezwykle ważnych dla organizmu pierwiastków: magnezu i siarki. I w sumie na tym moglibyśmy skończyć ten artykuł, bo to właśnie wspomniane magnez i siarka są tutaj kluczowe, to dzięki nim sól epsom jest tak popularnym surowcem. Ma postać drobnych kryształków i jest szeroko stosowana w kosmetykach, ale nie tylko, bo siarczan magnezu używa się także w medycynie, a nawet w farbiastwie.
Sól epsom do kąpieli - właściwości
Magnez działa regenerująco, wspomaga pracę układu krwionośnego i obniża ciśnienie. Siarka - jest niezbędna w procesie regeneracji naskórka. Brzmi jak połączenie idealne i remedium na wszelkie problemy.
W skrócie:
- Sól epsom wykazuje silne działanie przeciwzapalne, dlatego polecana jest osobom z trądzikiem czy innymi wypryskami i zmianami skórnymi. Działa też przeciwgrzybiczo - i znowu, to głównie zasługa siarki.
- Dobrze radzi sobie ze skórą tłustą, regulując wydzielanie sebum.
- Na przestrzeni lat sól gorzka zastosowanie znalazła (z powodzeniem z resztą) w pielęgnacji włosów. Zapobiega ich przetłuszczaniu oraz działa przeciwłupieżowo.
Zalety soli gorzkiej nie kończą się na jej działaniu na skórę. Sól epsom dodana do kąpieli - znosi ból mięśni i stawów, także ból reumatyczny, do tego zmniejsza obrzęki. I to już nie zasługa siarki, a magnezu, który działa rozkurczająco.
Kąpiel w soli epsom - jak stosować?
Tu na szczęście nie ma żadnego 'rocket science'. Do wanny, wypełnionej ciepłą (ale nie za gorącą!) wodą wsyp kilkadziesiąt gramów soli. By wzmocnić efekt terapeutyczny warto dodać odrobinę olejku eterycznego. Którego? To zależy od Twoich potrzeb. Jeśli Twoje ciało potrzebuje odpoczynku i regeneracji - świetnie sprawdzi się lawenda. Pamiętaj jednak, by stosować wyłącznie naturalny olejek lawendowy - tylko taki przyniesie oczekiwany efekt.
Możesz też wybrać gotowe mieszanki na bazie soli epsom, takie jak nasza Rześka Lawenda czy Las Deszczowy.
Ale kąpiel w soli epsom to nie wszystko - nawet, jeśli wzbogacisz ją o kojące aromaty. Nie zapomnij o świeczkach, dobrej książce, być może lampce wina.
Sól epsom - w innych kosmetykach
Sól epsom z powodzeniem znajduje także zastosowanie w innych kosmetykach, nie tylko w solach do kąpieli. Dobrze sprawdza się na przykład jako składnik peelingów. Oprócz tego, że jej drobinki złuszczają martwy naskórek, to dodatkowo gorzka sól pielęgnuje i tonizuje skórę - pozostawiając ją czystą, lecz nie przesuszoną.
Miejsce na Twój komentarz