Pierwsze skojarzenie – sanatorium, kąpiele błotne i okłady z borowiny. Cudotwórczy torf, skała osadowa, a najczulej, „błotko” - genialnie radzi sobie na przykład z chorobami reumatycznymi, ale mało kto wie, jakie ma borowina działanie w sferze pielęgnacji skóry.
Borowina – właściwości
Na początek teoria: borowina zawiera organiczne substancje humusowe takie jak kwasy huminowe, żywice, woski, garbniki, węglowodany i enzymy. Do tego minerały: krzemionka, cynk, magnez, potas. I na koniec kwasy organiczne – fenolowe, tłuszczowe i aminokwasy.
Teraz praktyka: borowina to dla Twojej skóry przede wszystkim odżywienie i regeneracja. To cudowne błotko działa też antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Polubi je cera dojrzała, ale też problematyczna, to głównie dzięki właściwościom oczyszczającym, regenerującym i łagodzącym. Dlatego szukaj borowiny głównie w maseczkach do twarzy i peelingach do ciała.
A jeśli dobrze się rozejrzysz, to znajdziesz borowinę także w mydle. Co ona tam robi? Oprócz tego, że wygląda pięknie i nadaje mydłu niepowtarzalną strukturę, to zajmuje się jeszcze pielęgnacją Twojej skóry. W naszym mydle Borowinę połączyliśmy z odwarem z tataraku, co sprawia, że to mydło idealne nie tylko do całego ciała, ale też do twarzy.
Borowina – na co pomaga
Borowinę wykorzystuje się głównie do łagodzenia stanów zapalnych narządów ruchu, leczenia chorób reumatycznych, czy schorzeń ginekologicznych. W tym przypadku najbardziej popularne są kąpiele i okłady borowinowe.
W świecie kosmetyków borowinę ceni się za wygładzanie zmarszczek. Taaaak! Wygładzanie zmarszczek = borowina. Działanie ściągające i bakteriobójcze to nieoceniona pomoc w pielęgnacji skóry trądzikowej, problematycznej i tłustej. A do tego borowina pomaga też w ujędrnieniu skóry, jej odżywieniu i regeneracji.
Borowina do kąpieli – czyli SPA w zaciszu domowym
Wspomnieliśmy o maseczkach, peelingach i w końcu – mydłach z borowiną….ale czy to koniec możliwości? Absolutnie nie. Borowina sprawdzi się także jako dodatek, a raczej baza – regenerującej kąpieli. Wskazana jest w zwyrodnieniu stawów, przy rwie kulszowej czy nawet w nerwobólach. Jak widać – borowina do kąpieli to bardzo dobry pomysł, ale nie zawsze. Wśród przeciwwskazań wymienia się ciążę, żylaki wrzody czy niewydolność krążenia (lista przeciwwskazań jest dłuższa). Z tego powodu – zanim zdecydujemy się na taką kąpiel – dobrze skonsultować to ze specjalistą.
Źródła:
www.ukrecone.com
Miejsce na Twój komentarz