Witamina C to niezwykle cenny surowiec, chętnie wykorzystywany w kosmetykach: serach do twarzy, kremach, mgiełkach, maseczkach i tonikach. Jego stale rosnąca popularność wynika z licznych właściwości tego składnika. Jak działa witamina C na twarz i jak ją stosować, by osiągnąć jak najlepsze efekty? To wszystko wyjaśniamy w poniższym tekście. Podpowiadamy też, które kosmetyki sprawdzą się najlepiej.
Dlaczego warto stosować witaminę C na twarz?
Zanim odpowiemy na to pytanie - odrobina ważnych informacji teoretycznych.
Witamina C w kosmetykach występuje w kilku formach. Najpopularniejsza z nich to rozpuszczalny w wodzie kwas askorbinowy. Jest stosunkowo tani i dostępny, ale ma też swoje wady.
Ascorbic Acid jako substancja aktywna jest niestabilny i łatwo ulega utlenianiu. Innymi słowy – pod wpływem czynników zewnętrznych, jak temperatura czy światło – kwas askorbinowy traci większość swoich właściwości. Ponadto często wywołuje podrażnienia, zwłaszcza u osób z wrażliwą skórą.
Na szczęście rynek kosmetyczny ma do zaoferowania alternatywne formy witaminy C. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje tetraizopalmitynian askorbylu. W wielkim skrócie to rozpuszczalny w tłuszczach zamiennik kwasu askorbinowego. Jest zdecydowanie bardziej stabilny i – co ważne – łagodniejszy dla skóry. Zdaniem ekspertów: to najskuteczniejsza spośród wszystkich pochodnych.
Olejowa witamina C na twarz: efekty i zalety:
- skuteczniej niż inne pochodne rozjaśnia przebarwienia (dobrze penetruje w głębokie warstwy naskórka)
- wyrównuje koloryt skóry
- stymuluje syntezę kolagenu
- działa antyoksydacyjnie, chroniąc skórę przed procesami starzenia
Zalet – wiele i tylko jedna wada… cena. Tetraizopalmitynian askorbylu to najdroższa pochodna kwasu askorbiniowego.
Kosmetyki z witaminą C, w postaci kremu, serum czy toniku – coraz częściej zawierają 3-O Etylowy kwas askorbinowy. To najnowsza pochodna kwasu askorbinowego. Tak jak tetraizopalmitynian jest stabilna i wysoce skuteczna. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne. Kolejna zaleta 3-0-Ethyl Ascorbic Acid: uniwersalność. Dobrze odnajduje się zarówno w kosmetykach wodnych jak i bazujących na olejkach.
Witamina C na twarz: efekty Cię zaskoczą
Naszym zdaniem to absolutny ‘must have’ w pielęgnacji. Witamina C, stosowana regularnie, na przykład w postaci naturalnego serum do twarzy - wyraźnie poprawi kondycję skóry, wzmocni ją i ożywi. Kwas askorbinowy i jego pochodne to zdecydowanie jedna z najlepiej przebadanych grup surowców kosmetycznych na rynku. Udokumentowane działanie tylko zachęca do stosowania.
Witamina C na twarz efekty wykazuje wręcz spektakularne, pod warunkiem, że jest stosowana regularnie. Cierpliwość popłaca, w zamian możesz liczyć na:
- rozjaśnienie przebarwień - witamina C hamuje nadprodukcję melaniny – czyli barwnika, który odpowiada za przebarwienia. Tym samym wyrównuje koloryt skóry, nadając jej naturalnego blasku
- działanie przeciwzapalne - to dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym witaminy C. Na twarz z objawami trądziku to (zazwyczaj) produkt wręcz idealny.
- poprawę elastyczności skóry – za sprawą wspomnianego już wyżej kolagenu. Witamina C stymuluje jego syntezę w skórze, znacząco poprawiając jędrność i kondycję cery.
- wzmocnienie naczynek – uszczelnia je, zapobiegając pękaniu.
Jakie kosmetyki z witaminą C na twarz sprawdzą się najlepiej?
Odpowiemy: to zależy. W zasadzie każdy kosmetyk ze stabilną formą witaminy C będzie dobrym wyborem. Najwięcej tego surowca zazwyczaj występuje w serum do twarzy, które z założenia charakteryzuje się skoncentrowanym stężeniem substancji aktywnych.
Tu jednak zaznaczmy, że nie zawsze ‘więcej’ znaczy ‘lepiej’. Dla przykładu: optymalne stężenie tetraizopalmitynianu askorbylu to 3-4%, podczas gdy taka ilość czystego kwasu askorbinowego nie wykaże żadnej skuteczności.
Bracia Mydlarze z dumą prezentują serum do cery naczynkowej – z witaminą C w najcenniejszej postaci tetraizopalmitynianu askorbylu. Stężenie surowca tym produkcie wynosi 4%. Oprócz tego do tej uroczej buteleczki dodaliśmy także kwas kojowy o działaniu antypigmentacyjnym oraz ekstrakt z pestek granata, który pięknie ujędrnia i wygładza skórę.
Miejsce na Twój komentarz