Odmieniany przez wszystkie przypadki, nieprzypadkowo wybierany jako składnik wielu kosmetyków, genialnie działający także w pojedynkę – olejek migdałowy. Za co tak bardzo go pokochaliśmy? Jak działa i jak najlepiej wykorzystać jego możliwości? To wszystko wyjaśniamy w poniższym tekście.
Jak powstaje olejek migdałowy?
Nasz dzisiejszy bohater pozyskiwany jest w procesie tłoczenia nasion drzewa migdałowego o urokliwej nazwie Prunus Dulcis. Popularność tego surowca kryje się jednak nie w jego przyjemnej dla ucha nazwie, a w wyjątkowym składzie.
Olej ze słodkich migdałów zawiera:
- sporo kwasu oleinowego i linolowego, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych. To one czynią go cudownym emolientem, który delikatnie natłuszcza skórę, otula ją i odżywia.
- olejek migdałowy jest również bogaty w kwasy fenolowe i witaminy A, D oraz E.
Ten prosty skład wystarczy, by spełnić swoją rolę na twarzy, włosach i całym ciele, przy okazji nie podrażniając wrażliwej skóry. Olej z migdałów uznawany jest bowiem za najbezpieczniejszy dla osób z alergiami i reaktywną skórą. Stosowany jest nawet w pielęgnacji noworodków.
Olejek migdałowy – właściwości
Olej ze słodkich migdałów to w 100% naturalny emolient. Co to oznacza? To oznacza kompleksową pielęgnację i ochronę Twojej skóry. Od nawilżenia i natłuszczenia, przez odbudowę płaszcza hydrolipidowego, po działanie przeciwzapalne i kojące.
- regeneruje: olejek migdałowy świetnie odbudowuje barierę hydrolipidową skóry. Wzmacnia cement komórkowy, dzięki czemu cera staje się zdrowsza i bardziej odporna na wolne rodniki (powodują procesy oksydacyjne i w konsekwencji powstawanie zmarszczek)
- nawilża: pamiętajcie, olejki do twarzy to nie woda - nie nawilżą skóry w sposób bezpośredni. Dobrze poradzi sobie za to z zatrzymaniem wody w naskórku, zapobiegając przesuszeniu.
- uelastycznia: dobry olejek nie przeciąży skóry twarzy, zostawiając z nieprzyjemnym uczuciem tłustości. Dobry olejek przyjemnie się wchłania i - co najważniejsze - uelastycznia skórę. W tej roli idealnie sprawdza się olejek migdałowy. Właściwości te są zauważalne i to szybko (olejek użyty wieczorem rano odwdzięcza się piękną skórą, sprawdźcie!)
Jak widzicie, migdały to mocny zawodnik. Nie dziwi więc jego trwająca od lat (i w żadnym razie nie słabnąca) popularność. Skuteczny, bezpieczny i relatywnie tani, w porównaniu do innych olejów, chociażby oleju z pestek malin czy skwalanu z trzciny cukrowej.
Właściwości łagodzące i kojące pomogą w pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem, łuszczycą, egzemą lub po prostu skóry bardzo wrażliwej czy podrażnionej. Wszystko to w jednej małej buteleczce z napisem: olejek migdałowy. Właściwości zmiękczające i odżywcze pomogą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia Twojej skóry, zwiększą jej elastyczność i ochronią przed wysuszeniem.
Olejek migdałowy w kosmetykach
Olejek z migdałów wchłania się dobrze, nie pozostawia tłustego filmu. Jako jeden z niewielu jest też polecany kobietom w ciąży, ponieważ pomaga w niwelowaniu rozstępów. Idealnie sprawdza się także w pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci.
Jeśli czytasz etykiety produktów kosmetycznych - często zauważysz nazwę Prunus Amygdalus Dulcis Oil - to nazwa olejku migdałowego w nomenklaturze INCI. Dodajemy go do olejków do ciała, serów do twarzy kremów, masek i oczywiście mydeł w kostce. My jednak polecamy przetestować go i ODKRYĆ w wersji saute, czyli bez żadnych dodatków. Dlaczego warto? To wyjaśniamy poniżej.
Olej ze słodkich migdałów na twarz
Pierwsze skojarzenie z tym kosmetykiem to pielęgnacja ciała. Ale nie ograniczaj się, bo to płynne złoto idealnie sprawdzi się również w pielęgnacji Twojej twarzy. Dostarczy jej witamin A, D, E i tych z grupy B – to 100% natury, a skład witaminowy, jak misternie komponowane w laboratoriach serum.
Regularne stosowanie oleju ze słodkich migdałów na twarz, dekolt ale też pod oczy ożywi skórę i doda jej blasku.
Jak stosować olej ze słodkich migdałów na twarz?
Zasada numer 1 i w zasadzie podstawa pielęgnacji z użyciem olejków: stosuj zawsze na zwilżoną skórę. Możesz użyć do tego ulubionego hydrolatu, toniku lub po prostu wody. Wmasuj maksymalnie 2-3 krople i ciesz się jedwabiście gładką skórą.
Olejek migdałowy idealnie sprawdzi się też do pielęgnacji skóry pod oczami, nie podrażni, a dzięki właściwościom antyoksydacyjnym uchroni ją przed fotostarzeniem i wspomoże syntezę kolagenu. Jeśli nie chcesz używać oleju ze słodkich migdałów na twarz w czystej postaci dodaj kilka kropli do ulubionego kremu, serum lub odżywki do włosów. No właśnie… włosy…
Olej ze słodkich migdałów na włosy
Zdecydowanie warto włączyć olejek migdałowy do pielęgnacji włosów. W końcu to produkt, który cudownie nawilża i odżywia. Przekładając na włoski (hehe), pomoże w odbudowie i wzmocni je. Nadam im blasku i zdrowego wyglądu, a dodatkowo stworzy barierę przed czynnikami zewnętrznymi.
Jak stosować olej ze słodkich migdałów na włosy?
Dodaj kilka kropelek do ulubionej odżywki, użyj go do olejowania albo po prostu nałóż odrobinę na końcówki włosów. Olejek migdałowy idealnie sprawdzi się w pielęgnacji włosów suchych, zniszczonych i łamliwych.
Powyżej przedstawiliśmy ze wszech miar uniwersalny i wdzięczny produkt. Naszym zdaniem - powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce. Jak już wspomnieliśmy, sprawdzi się w pielęgnacji ciała, twarzy i włosów...z powodzeniem możesz go jednak stosować także jako serum na skórki paznokci (na przykład po zabiegu manicure).
Na jego korzyść działa także cena. Olejek migdałowy właściwości ma mnóstwo, a kosztuje niewiele. Buteleczka 30 ml to cena od 22 do 25 zł.
Może Cię zainteresować:
>>Naszym zdaniem najlepsze olejki przeciwzmarszczkowe: wybraliśmy TOP 3
>>Hit czy kolejny chwyt marketingowy? Wszystko o olejku z opuncji figowej: właściwości i zastosowanie
Miejsce na Twój komentarz